گلیم فرش بهتر است یا موکت

تاریخ : 06 خرداد 1400

گلیم فرش بهتر است یا موکت؟

گلیم فرش و موکت جزء کفپوش های محبوب می باشند که ممکن است شما در هنگام خرید دچار تردید شوید ما قصد داریم در این مطلب دو کفپوش را برایتان مقایسه کنیم تا شما با اطلاع کامل از مزایا و معایب آن ها، انتخاب درستی داشته باشید با مراجعه به مقاله نکاتی مهم در هنگام خرید گلیم فرش می توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. 

طول عمر

موکت ها معمولا عمر کمتری نسبت به گلیم فرش ها دارند هم چنین شما می توانید با آسودگی خاطر از گلیم فرش در مکان های پر رفت و آمد مانند راه پله و ورودی راهرو استفاده کنید و نگران خراب شدن آن نباشید.

مقاوم در برابر رطوبت

از گلیم فرش ها می توان در آب و هوای مرطوب و مکان های مرطوب مانند آشپزخانه (گلیم فرش مناسب آشپزخانه) استفاده کرد ولی موکت مناسب مکان ها و آب و هوای مرطوب نمی باشد زیرا رطوبت در موکت موجب کپک زدگی آن می شود.

گلیم فرشرها بهترین فرش برای جاهای مرطوب هستند

مقاوم در برابر نور خورشید

موکت ها در برابر نور خورشید سریع واکنش نشان می دهند و رنگ آن ها تغییر می کند اما گلیم فرش ها دیرتر نسبت به نور خورشید واکنش نشان می دهند.

تمیز کردن

موکت ها به دلیل پرزهای بلندی که دارند باید هر روز جارو شوند چرا که پرزها مکان مناسبی برای رشد میکروب ها می باشند در صورتی که گلیم فرش ها نیاز به تمیز کردن هر روزه ندارند.

تمیز کردن

از بین رفتن لکه ها

با توجه به اینکه هر چه سریع لکه روی فرش یا موکت را باید برطرف کرد لکه زدایی از موکت به دلیل پرزهایی که دارد نسبت به گلیم فرش و دیگر کفپوش ها سخت تر است. 

 

از بین بردن لکه ها

پرز شدن

موکت ها از الیاف طبیعی یا مصنوعی درست شده اند و معمولا با لایه ای از کرک و پرز پوشیده شده اند که ممکن است حساسیت زا باشند و موجب آلرژی شوند در مقابل آن الیاف به کار رفته در بافت گلیم فرش های ماشینی از BCF هیت ست شده می باشد که این الیاف باعث نرم شدن گلیم فرش های ماشینی می شود. در بافت گلیم فرش، از الیاف طبیعی مثل پنبه، پشم و ابریشم استفاده می شود. 

پرز شدن

مشکل حیوانات خانگی

اگر در منزل خود حیوان خانگی دارید موکت به هیچ عنوان گزینه خوبی برای کفپوش نیست زیرا موی بدن آن ها روی موکت می ریزد و تمیز کردن آن هم کار سختی است.

ریختن موی حیوان ها روی فرش

دیر خشک شدن

اگر الیاف موکت از مواد طبیعی مانند پشم درست شده باشد در هنگام شستن آب و رطوبت بیشتری در خود نگه می دارد بنابراین اگر محیط زندگیتان شرجی است موکت مناسب شما نیست.

عایق صدا و حررات

موکت ها عایق حررات و صدا هستند و بسیار برای محیط های سرد و پر سر و صدا مناسب می باشند هم چنین اگر محل زندگیتان جزء مناطق گرمسیری می باشد موکت مناسب این مناطق نیست چرا که موکت باعث می شود دمای خانه بالا رود و گرم شود. 

نیاز به چسباندن

موکت هایی که برای مکان هایی پر رفت و آمدی مانند راه پله استفاده می شود باید آن ها را با چسب مخصوص چسباند زیرا امکان سر خوردن دارند، این چسب ها بوی آزار دهنده ای دارند که تا چند روز نیز ماندگاری دارند اما گلیم فرش هایی که مخصوص راه پله هستند به دلیل محکم وسفت بودن نیاز به چسب ندارند و لیز نمی خوردند.

استفاده از چسب برای چسباندن موکت

وزن

گلیم فرش های ماشینی وزن کمتری نسبت به موکت دارد. وزن سبک باعث می شود که شما نگرانی و دغدغه ای بابت شستشو و نظافت گلیم فرش های ماشینی نداشته باشید.

هماهنگی با دکوراسیون

موکت ها و گلیم فرش ها از نظر طرح و رنگ بسیار متنوع هستند و برای هر فضا و هر دکوراسیونی مناسب است. گلیم فرش ها برای هر فضایی از منزل مناسب است و با هر دکوراسیونی ست می شود. به عنوان مثال شما از گلیم فرش برای کفپوش آشپزخانه، اتاق خواب و حتی پذیرایی می توانید استفاده کنید. (فرش گلیم در دکوراسیون امروزی)

هماهنگی با دکوراسیون

چه کفپوشی مناسب اتاق کودکان و اتاق خواب است؟

موکت های پرز بلند که حساسیت زا نباشند بسیار مناسب اتاق کودکان زیر دو سال هستند زیرا  در صورت افتادن بچه از آسیب رسیدن به او جلوگیری می کند.

کفپوش مخصوص اتاق کودک

 

اگر بخواهید برای اتاق خواب خود بین موکت و گلیم فرش یکی را انتخاب کنید بین انواع موکت ها موکت های پرزبلند بهترین گزینه هستند زیرا نرمی، گرمی و لطافت خاص خود را دارند. با خواندن مقاله گلیم فرش برای اتاق خواب می توانید از ویژگی های گلیم مخصوص اتاق خواب نیز اطلاع پیدا کنید.