الیاف بی سی اف در محصولات گلیم

تاریخ : 30 خرداد 1400

الیاف بی سی اف (bcf) در محصولات گلیم

به طور کلی الیاف استفاده شده در گلیم فرش های ماشینی و فرش های ماشینی به دو نوع جزئی Staple و پیوسته BCF تقسیم می شوند. اصلی ترین نخ به کار رفته در محصولات گلیم اصیل استفاده از الیاف بی سی اف یا نخ فیلامنتی می باشد در این مطلب خصوصیات این نخ و ویژگی های آن را برایتان بازگو می کنیم. بی سی اف کوتاه‌ شده‌ی عبارت «Bulk Continuous Filament» است و جزء الیاف های مصنوعی می باشد که به طور معمول در طبیعت جود ندارد ولی ریشه آن طبیعی است.

در طی عملیاتی که بافت دهی یا تکسچرایزینگ نام دارد الیاف مصنوعی مانند نایلون، اکریلیک و پلی استر طی فرایندی و با اضافه شدن یک سری و یژگی به الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم و ابریشم نزدیک می شوند.

تفاوت الیاف Staple و BCF

الیاف Staple یا جزئی در قطعه های 7 تا 25 سانتی در یکدیگر تابیده می شوند و به این صورت نخ نهایی برای تولید گلیم فرش های ماشینی بوجود می اید.الیاف bcf در اندازه و طول های نامحدود هستند.

کاربردهای نخ فیلامنت یا بی سی اف

پوشش های مختلف کف از این ماده ساخته می شود که در ویژگی های آن ها متفاوت است. قابل استفاده در بسیاری از محصولات نساجی مانند فرش و گلیم های ماشینی، انواع مختلف زیراندازها، موکت، نخ کاموا، کفپوش، رومبلی و رو فرشی می توان اشاره کردنخ بی سی اف جایگزین بسیار خوبی برای پشم در تولید انواع فرش ماشینی ، گلیم ماشینی و ... می باشد. نوع دیگری از نخ های فیلامنتی که تحت عنوان نخ فیلامنت پلی استر وجود دارند در محصولاتی مانند پارچه روتختی، پارچه پرده، ملحفه و پارچه لباس کاربرد دارد.

ارزش نخ BCF تحت تاثیر عوامل مختلفی بوده که همواره بر آن اثر گذار بوده است و تولید کنندگان و خریداران عمده نخ BCF بر این عوامل تاکید زیادی دارند. کیفیت، استحکام، تعداد فیلامنت، نوع نخ BCF از نظر رنگی یا ساده بودن، شرکت تولید کننده، نمره نخ BCF و… از جمله عواملی هستند که بر بهای نخ BCF همواره تاثیر گذار هستند.

الیاف BCF نوعی فیبر است که تحت عملیات حرارتی و در معرض هیچ اثر اضافی قرار نگرفته است. در میان تمام گزینه های الیاف مصنوعی، این گزینه ارزانترین است.

ولی به طور معمول این نخ ارزان تر از نخ های موجود در بازار هست ولی بخاطر دنیر ( واحد اندازه گیری ضخامت  الیاف) بالای آن تنها در فرش و گلیم، جاجیم، روفرشی، کف پوش ماشین و... استفاده می شود.

موارد ذکر شده به عنوان مشخصه های کیفی و کمی در خرید و فروش نخ BCF بسیار مورد توجه و بررسی قرار گرفته و کارخانجات نیز براساس این مشخصه های کیفی و کمی اقدام به نرخ گذاری نخ BCF می نمایند.

برخورداری از استانداردهای داخلی و خارجی و به خصوص از تاییدیه های بین المللی برای نخ BCF نیز همواره بر ارزش آن تاثیر گذار خواهد بود. البته این عامل بیشتر مورد توجه مشتریان خارجی و برای صادرات نخ های BCF مورد توجه قرار می گیرد.

مزایا و معایب الیاف bcf

مزایای الیاف بی سی اف

این الیاف تنوع رنگی زیادی دارند.

هزینه آنها بسیار کمتر از فرش ها و گلیم های ساخته شده از مواد طبیعی هستند

خواص آنتی استاتیک دارند یعنی گرد و غبار را به خود نمی گیرد

یکی از مزایای استفاده از  الیاف bcf، عدم پرز دهی آن می باشد و اگر این الیاف هیت ست شوند نرمی و پایداری آن نیز افزایش می یابد.

این الیاف آلرژی ایجاد نمی کنند و ضد حساسیت هستند بنابراین می توان آنها را در اتاق یا اتاق خواب کودکان قرار داد.

تنوع رنگی زیادی دارند.

در برابر نور آفتاب مقاوم هستند.

الیاف بی سی اف رطوبت را به خود جذب نمی کنند بنابراین محصولات درست شده از این الیاف بسیار مناسب مکان هایی با سطح رطوبت بالا هستند .(گلیم، فرش مناسب آشپزخانه)

نخ های فیلامنت یا بی سی اف در مقایسه با دیگر الیاف بسیار نرم تر و براق تر هستند.

این فرش ها برای کثیف ترین مکان ها ایده آل هستند.

معایب الیاف بی سی اف

محصولات درست شده از الیاف بی سی اف عمر کوتاه تری نسبت به دیگر الیاف دارند البته بسته به شیوه نگهداری از آن نیز دارد.

الیاف بی سی اف گرما را به خوبی حفظ نمی کند.

قرار دادن اشیا سنگین روی این گونه فرش ها و گلیم ها، خصوصاً برای مدت طولانی نامطلوب است چرا که ممکن است جای آن برای مدت طولانی روی فرش یا گلیم باقی بماند.

الیاف بی سی اف قابل اشتعال هستند بنابراین نبابد آن را در نزدیکی منابع مختلف شعله آتش قرار داد.

نکات مهم

فرش و گلیم های  ساخته شده از الیاف BCF گزینه خوبی برای مناطق گردشی خواهند بود زیرا با وجود اینکه طول عمر کمی دارند اما در عین حال بسیار مقاوم هستند.

نخ فیلامنتی یا همان نخ بی سی اف کاربرد زیادی دارد و ماده اولیه این نوع نخ ها، پلی پروپیلن است.

بی سی اف یا فیلامنت ها یکی از اصلی ترین الیاف در صنعت نساجی می باشند چرا که طول زیاد و مقاومت بسیار بالایی دارند بنابراین محصولاتی که با الیافی بی سی اف تولید می شوند بسیار با کیفیت هستند.

امروزه استفاده از الیاف bcf در فرش های ماشینی رو به گسترش است.

الیاف پلی پروبلین در صنعت نساجی بیش از دیگر الیاف مورد استفاده قرار می گیرد.