گلیم فرش چیست؟

تاریخ : 17 شهریور 1399

گلیم فرش چیست؟

گلیم فرش ماشینی در ادامه گلیم فرش دستباف به وجود آمده است و نیز قیمت گلیم ماشینی به واسطه مصنوعی بودن الیاف آن از گلیم فرش دستباف کمتر می باشد. گلیم فرش، دست بافته‌ای ساده است از تار (پنبه یا پشم) و پود (پشم) که معمولاً از پشم حیوانات اهلی بر دار افراشته، بافته شده که هر منطقه طرح مختص به خود را داراست و عموماً به عنوان فرش کاربرد داشته‌است. ممکن است بافت گلیم فرش با تغییراتی کاربردهای دیگری غیر از فرش در بین عشایر داشته باشد: از جمله نمک دان، جل اسب، نوار چادر و ...

مقاله مرتبط: کاربرد فرش گلیم کاشان در دکوراسیون منزل ما

تاریخچه گلیم فرش

انسان های اولیه از پوست حیوانات برای گرم کردن و پوشش خود استفاده می کردند. با گذشت زمان آموختند که از پوست و پشم حیوانات می توان برای زیرانداز استفاده کرد. بعدها ریسیدن پشم مقدمه ای برای گلیم بافی و نیز گلیم بافی مقدمه ای برای بافت فرش دست بافت شد. شاید بتوان گفت در آسیای مرکزی، شرق اروپا و شمال آفریقا هر جا که پرورش بز، گوسفند و شتر رواج داشته و مردمانش در بافت فرش تخصص داشته‌اند، گلیم فرش هم بافته‌اند. مردمان ترکمن، ففقاز، ترک، عرب و… دستبافته گلیم فرش را تولید و بکار برده‌اند.

در ادبیات فارسی عموماً گلیم فرش با زیلو یا جاجیم و… به یک معنی بکار رفته‌ است ولی به‌طور مشخص گلیم، فرشی است که از بافتن پود بر تارهایی که بر دار افراشته تنیده شده‌ است بافته می‌شود و از دستگاه های کمکی نظیر ماسوره و… استفاده نمی ‌شود که این مورد تفاوت گلیم فرش با زیلو یا جاجیم و انواع دیگر ذکر شده در ادبیات می‌باشد.

مهم: گلیم فرش با زیلو و جاجیم تفاوت دارد.

گِلیم فرش یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود. گلیم فرش به شکل سنتی‌اش، معمولاً برای پوشاندن زمین، دیوار یا رواندازی برای حیوانات باربر استفاده می شده است ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه‌های شهری نیز خریداری می‌شود. رنگ‌های استفاده شده در گلیم سنتی گیاهی هستند. گاهی گلیم‌ فرش ها را برای جلوه بیشتر و کهنه شدن رنگ، با چای و پوست گردو شستشو می‌دهند. عشایر و بافتندگان گلیم فرش محدودیتی در اندازه گلیم نداشته‌اند و با توجه به نیاز خود گلیم فرش را در اندازه کوچک برای واگیره یا بزرگتر برای تزئیین (گلیمچه) یا فرش بافته‌اند و استانداردی در این مورد وجود ندارد.

ابعادی که برای گلیم تعریف شده اند:

  • ۷۰×۱۰۰ سانتی‌متر
  • ۱۰۰×۱۵۰ سانتی‌متر، که به ذرع و نیم مشهور است و متداول‌ترین اندازه‌است.
  • ۲×۳ متر
  • ۳×۴ متر
  • کناره ها

گلیم فرش نوعی فرش بدون پرز است که از به هم خوردن و اتصال تار و پود تشکیل می شود. جنس گلیم فرش دستباف و گلیم فرش ماشینی عمدتا از پنبه، پشم، نخ های پشمی، کرک و همچنین ابریشم است.

گلیم فرش ماشینی

در عصر امروز گلیم فرش ماشینی که توسط ماشین آلات گلیم فرش تولید می شود، جای گلیم دست بافت را پر کرده است. گلیم فرش ماشینی قیمت مناسب تری نسبت به گلیم دستبافت دارد، به همین دلیل برای افرادی که اقتصاد خوبی برای خرید گلیم دستبافت ندارند، انتخاب گلیم فرش ماشینی کاشان جایگزین خوبی است.

گلیم دستبافت

در گلیم دستبافت از پشم حیوانات استفاده شده است و هنر دستان بانوان عشایری در آن حس می شود. گلیم های دستی دارای نوع و نام های متفاوتی هستند که با توجه به نام و نوع بافت آنها طرح مخصوصی دارند، از نمونه های معروف گلیم فرش دستی می توان به گلیم ایل شاهسون، گلیم لری، گلیم هرسین، گلیم بلوچ، گلیم خمسه و سنه اشاره نمود.

گلیم فرش از فرش های ماشینی محبوب بین ایرانی ها می باشد. از گلیم فرش برای پهن کردن در جاهایی که رفت و آمد زیادی می شود مانند راه پله و یا آشپزخانه استفاده می گردد، محیط آشپزخانه دارای آلودگی بسیار زیاد و چربی می باشد و چون گلیم فرش بدون پرز است انتخابی عالی برای این مکان خواهد بود همچنین در ادامه باید بیان داشت بهتر است که خرید گلیم فرش با قیمتی ارزان انجام بشود زیرا که در محیط آشپزخانه ممکن است سوختگی فرش صورت بگیرد و در صورتی که فرش گرانقیمت برای این محیط انتخاب کرده باشید برای شما انتخابی مناسب نخواهدبود.

گلیم فرش های ماشینی از جنس بی اس اف می باشند و این جنس استفاده شده برای گلیم فرش از ویژگی های بسیار مناسب آن می باشد. از دیگر ویژگی های گلیم فرش می توان به شستشوی آسان و همچنین تمیز کردن آن اشاره داشت.