چیزی درباره فرش کهنه نما میدانید؟

تاریخ : 17 دی 1398

چیزی درباره فرش کهنه نما میدانید؟

فرش گلیم را در مقاله های دیگر مطالعه کنید.

فرش کهنه نما همانطور که از اسم آن پیداست، شاید فرشی باشد که از قدمت بالایی برخوردار نیست، اما شبیه فرش های کهنه در آمده و به فروش می رسد. فکر می کنید چرا چنین فرشی باید تولید شده و عرضه گردد؟ علت آن این است که هستند افرادی که طرفدار اصالت بوده و دوست داشته باشند خانه شان حال و هوایی سنتی یا کلاسیک داشته باشد. فرش گلیم، فرش های دستباف و فرش های کهنه نما از جمله این فرش ها هستند.

مقاله مرتبط:

تولیدکنندگان گلیم

فروش گلیم 

فرش کهنه نما فرشی است که در این روزها طرفدار بسیاری پیدا کرده است. این فرش تولید تازه ای دارد و به مدل قدیمی و کهنه طراحی و بافته می شود. کسانی که به این سبک از وسایل و تولیدات و دکوراسیون علاقه دارند از دیدن این متن خوشحال شده و اگر از فرش های کهنه نما اطلاعی نداشته باشند، و بدانند که فرش های کهنه نما به صورت ماشینی و با قیمت ارزان تر از دستباف آن عرضه می شود، بسیار خوشحال شده و از آن استقبال می کنند. کسانی که در صنعت فرش فعالیت دارند، فرش نو تولید کرده و به صورت فرش های کهنه طراحی می کنند و یا اینکه به روش های خاص فرش ها را کهنه نما می کنند.

تعریف فرش کهنه نما

فرش های دستباف قدیمی که رنگ خود را از دست داده و آن حالت درخشندگی اولیه رنگ ها را ندارند، به فرشهای کهنه موسوم اند. و فرش های کهنه در خارج از کشور طرفداران خاص خود را دارند و از آنها استقبال می شود. البته فرش های کهنه ی اصیل دستباف از فرش های دستبافی که به روش های خاص کهنه نما شده اند قابل تشخیص است و آنها قیمت بالاتری نسبت به نوع فیک و تقلبی آن دارند. و به این مقوله فرش های ماشینی کهنه نما نیز اضافه شده است و قیمت فرش دستباف را ندارد ولی به دلیل خاص بودن و حالت کلاسیک داشتن قیمت بالاتری نسبت به فرش های معمولی دارند. فرش های کهنه نما زیبایی خاصی به منزل می بخشند و کسانی که طرفدار یک دکوراسیون خاص هستند، به سمت این دسته از وسایل جذب می شوند.

 

فرش وینیج

جلوه ی فرش کهنه نما در منزل

چه در گذشته و چه در زمان حال ، وسایل خاص و زیبا هم قیمت بالایی داشته و هم اینکه به افراد خاص پسند، کسانی که روح و نگاه هنرمند دارند و دوست دارند فضایی دنج و جالب بیافرینند چشمک می زند. این گونه فرش های کهنه نما وقتی در منزل قرار می گیرد باید با وسایل کلاسیک ست شود و زمانی که این وسایل در کنار هم جمع می شوند، حال و هوایی جدا از زمان حال ایجاد کرده و در دل زمان معاصر دوره ای از گذشته های دور را القا می کنند.

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که به بازار برای خرید وسیله ای رفته باشید و زمانی که از مقابل حجره های فرش فروشی رد می شوید، فرش های دستباف را مشاهده کنید که در زیر پای عابران پیاده پهن شده و افراد به راحتی با کفش از روی آن رد می شوند. علت این امر این است که برخی فرش دستباف نو بافته شده که رنگ های درخشان و پررنگی را دارد دوست ندارند و در دکوراسیون خود نمی پسندند. و دوست دارند فرش شان حالت قدیمی تر و اصیل تر داشته باشد، و مثل یک فرش دستباف با قدمت زیاد تر به نظر برسد. به همین دلیل آن را به این حجره ها داده و از آنها می خواهند که آنها را تبدیل به یک فرش پاخورده و قدیمی تر و کارکرده تبدیل کنند. و گاها آنها را در زیر نور آفتاب می گذارند تا رنگ آن پریده و رنگ بهتری به خود بگیرد.

فرش دستباف وقتی پا می خورد، رنگ خام به کار رفته در آن که حالتی درخشان داشته و بسیار در چشم است، جا افتاده و به اصطلاح خودمانی خودش را بهتر و بیشتر نمایش می دهد و آن چیزی که باید باشد می شود و شاید شنیده باشید که فرش دستباف هرچه پا می خورد و از سال مصرف آن می گذرد، قیمت بیشتری می گیرد و طرفداران بیشتری پیدا می کند. روش دیگری برای کهنه نما کردن فرش وجود دارد: این گونه است که فرش را به وسیله ی آب و خاکستر و چوبک شست وشو داده و فرش را به حالتی کهنه تبدیل می کنند. 

صادرات فرش کهنه نما

فرش های کهنه نما در میان خارجیان طرفداران زیادی دارد. و جدا از آن عمل کهنه نما کردن در حوزه صادرات فرش به کار می رود. فرش های دستباف را کهنه نما می کنند، تا از تسهیلات موجود در صادرات اشیا کهنه استفاده کنند. نمی دانم می دانید یا نه، اجناسی که دسته دوم هستند، هنگام صادرات شامل بخشودگی های گمرک شده و تولید کنندگان و صادر کنندگان از این قانون استفاده کرده و فرش های شان را کهنه نما کرده و شامل این قانون می شوند. مورد دیگری نیز وجود دارد و آن این است که با کهنه کردن فرش ها این طرز فکر در خریداران فرش به وجود می آید که این فرش ها کهنه بوده، عمر و استقامت بالایی دارند.

روش های کهنه نما کردن فرش

فرش ماشینی که از طریق طراحی کهنه می شوند. یعنی هنرمندان طراح نقشه فرش، سعی می کنند فرش را به صورت کهنه طراحی کنند و با نخ های خاص بافته و به صورت فرش ماشینی یک فرش کهنه نما در سایز های کوچک و بزرگ تولید می کنند.فرش های دستباف اما به وسیله ی مواد طبیعی یا شیمیایی کهنه می شوند.

  1. فرش را به وسیله ی ترکیب آب و خاکستر و چوبک شست و شو می دهند.
  2. ماده ای به نام هیپوکلریت کلسیم وجود دارد که ترکیبی شیمیایی است. و به نام تجاری سود و پودر سفیدگری شناخته می شود. و تا ان مقداری که به فرش آسیب نرسد، از این ماده برای کلرینه کردن فرش استفاده می کنند.
  3. یک روش ارزشمند دیگر وجود دارد که برای کهنه نما کردن فرش استفاده می شود. و آن این است که در بالا ذکر شد، و فرش را در زیر نور آفتاب پهن کرده و در محل عبور و مرور مردم قرار داده و با رفت و آمد روی آن و نور آفتاب فرش کهنه می شود و ارزش آن بالاتر از آنچه هست نشان داده می شود.