قیمت گلیم ماشینی و نحوه ی تعیین آن

تاریخ : 24 مرداد 1397

قیمت گلیم ماشینی 

شاید برای شما سوال باشد که تولید کنندگان گلیم چگونه قیمت گلیم ماشینی خود را تعیین می کنند؟ هر تولید کننده ای برای تولید محصول، یک مبلغی را هزینه می کند و قصد دارد در ازای ارائه آن، سودی دریافت کند. پس در نتیجه قیمت گلیم ماشینی از مجموع قیمت اولیه تولید و سود تولید کننده از فروش گلیم بدست می آید. گلیم به دلیل سبک بودن، شستشوی راحت و مقاوم در برابر آلودگی ها از صنایع پرطرفدار است.

فرش گلیم در دو نوع دستباف و ماشینی بافته می شود که هر کدام قیمتی متفاوت با دیگری دارد. گلیم دستبافت به دلیل زحمتی که برای بافت آن کشیده می شود و هم چنین کار زیبایی دستی که به روی آن انجام می شود، قیمت بالایی دارد و مسلما خرید آن برای همگان امکان پذیر نمی باشد. به همین دلیل افراد به خرید گلیم ماشینی روی آورده اند زیرا گلیم ماشینی با تیراژ بالا و توسط ماشین آلات صنعتی تولید می شود و هم چنین زمانی که برای بافت منسوجات دستی صرف می شود در  تولید گلیم ماشینی معنایی ندارد به همین دلیل قیمت آن نسبت به گلیم دستبافت، بسیار ارزان و مقرون به صرفه است.

امروزه استقبال از گلیم فرش ماشینی رو به افزایش است، زیرا الیاف درهم تنیده گلیم ماشینی مانع رسوخ آلودگی و نفوذ آب و مایعات به آن می شود و مناسب ترین کف پوش برای مکانی مانند آشپزخانه می باشد.گلیم در زیبایی دکوراسیون های امروزی نقش به سزایی دارد و اکثرا ترجیح می دهند که از گلیم و منسوجات طبیعی برای دکوراسیون کلاسیک استفاده کنند.

اگر به بازار فرش فروش ها مراجعه کرده و قیمت گلیم ماشینی را در جنس های مختلف بررسی کرده باشید متوجه تفاوت قیمت ها خواهید شد. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که علت تفاوت قیمت گلیم های ماشینی در چیست؟


برای دیدن محصولات گلیم فرش میتوانید اینجا کلیک کنید


جنس الیاف به کار رفته در گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش در انواع مختلفی بافته می شود، از جمله اکریلیک، پلی استر و بی سی اف

قیمت گلیم ماشینی بافته شده از جنس اکریلیک بسیار بیشتر از پلی استر و مواد پلاستیکی می باشد زیرا اکرولیک کیفت بالاتری دارد هم چنین گلیم ماشینی بافته شده از جنس بی سی اف قیمتی مناسب و ارزان تر از گلیم های موجود در بازار دارد.

الیاف اکریلیک

اکریلیک از جمله الیاف مصنوعی است، که شباهت بسیاری به پشم دارد اما پشم یک الیاف طبیعی است و ویژگی های خاص خود را دارد از جمله اینکه در زمستان گرم و در تابستان سرد می باشد. الیاف اکریلیک در رطوبت بسیار مقاوم هستند و آن را به خود جذب نمی کنند، و نسبت به پشم از رنگ پذیری بهتری برخوردارند. هم چنین از نظر ظاهری فرشی خوش رنگ و زیبا هستند. نخ اکریلیک به دلیل مقاومت و ماندگاری بالایی که دارد اگر در بافت گلیم ماشینی به کار رود، در افزایش قیمت آن نیز تاثیر می گذارد. یکی دیگر از الیافی که باعث بالا رفتن کیفیت گلیم های ماشینی از جنس اکریلیک می شود، اکریلیک هیت ست شده است. هیت ست فرآیندیست که در آن الیاف اکریلیک با بخار آب و در دمای بالا تثبیت می گردند، این عمل مانع پرزدهی الیاف اکریلیک می گردد. الیاف هیت ست شده نیز در قیمت گلیم ماشینی تاثیر دارد. 

الیاف بی سی اف

گلیم های ماشینی اکثرا در جنس پلاستیک و با الیاف بی سی اف بافته می شوند این الیاف حالت پیوسته دارند و سبب می شوند که فرش پرزدهی فرش اکریلیک را نداشته باشد. یکی از مزایای الیاف پلی استر و بی سی اف درخشندگی آن است. هم چنین این جنس از الیاف، رطوبت را به خود جذب نمی کنند و چون فرش ها در آشپزخانه در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند و باید به طور مداوم شسته شوند استفاده از این نوع گلیم فرش ها برای آشپزخانه مناسب است. قیمت گلیم ماشینی از جنس بی سی اف به مراتب مناسب تر از سایر گلیم ها با جنس های متفاوت است.

 

 

شانه و تراکم و تاثیر آن در قیمت گلیم فرش ماشینی

هر چه شانه و تراکم در گلیم ماشینی بیشتر باشد قیمت آن نیز بالاتر می رود.

شانه و تراکم چیست؟

شانه به تعداد گره های بافته شده در یک متر عرض گلیم یا فرش می گویند و تراکم به تعداد گره های بافته شده در یک متر طول گلیم یا فرش می گویند. شانه و تراکم در ریز بافت شدن و لطافت فرش نیز تاثیر دارند. هر چه شانه و تراکم بالاتر رود، گلیم یا فرش فشرده تر می شود و استحکام آن نیز بالاتر می رود. اما شانه و تراکم به تنهایی دلیلی برای دوام و ماندگاری فرش نیست و عواملی مانند جنس آن نیز تاثیر گذار است. برای آگاهی از تعداد شانه و تراکم باید به برچسب روی محصول توجه کرد.

اگر در خرید گلیم فرش ماشینی، قیمت برایتان اهمیت دارد ما به شما توصیه می کنیم که گلیم خود را از جنس بی سی اف انتخاب کنید. 

سایز فرش نیز بر قیمت اثر گذار است

سایزهای بزرگ گلیم فرش قیمت بالاتری نسبت به سایزهای کوچکتر آن دارند. بعضی سایزها نیز سفارشی هستند یعنی ممکن است که شما به عنوان خریدار یک سایز غیر متعارف را برای فروشنده تعریف کنید و یا حتی ممکن است رنگ آن را به دلخواه خود انتخاب کنید، تمام این موارد باعث افزایش قیمت گلیم می شود. 

تاثیر تعداد رنگ در قیمت گلیم ماشینی

از عوامل دیگری که در قیمت گلیم ماشینی تاثیر گذار است، تعداد رنگ به کار رفته در گلیم فرش می باشد مثلا فرش های ماشینی اصولا با  8 و 10 و 12 رنگ بافته می شود. مسلما هر چه تعداد رنگ به کار رفته در گلیم متنوع تر باشد، جذاب تر و زیبا تر خواهد بود و قیمت آن نیز به مراتب بالاتر است.