فرش گلیم در دکوراسیون امروزی

تاریخ : 16 تیر 1397

فرش گلیم در دکوراسیون امروزی

آغاز نساجی با پیدایش و بافت فرش گلیم  یکی بوده است. تاریخ پیدایش اولین گلیم ها به چیزی حدود 3500 تا 5 هزار سال پیش برمیگردد.

فرش گلیم هایی که در غار های فلات ایران پیدا شده است، و از جنس پشم و موی گوسفندان بوده نشان میدهد انسان هایی که در 8 هزار سال پیش می زیسته اند نیز برای پوشش خانه هایشان از صنایع دست شان با طرح های انتزاعی استفاده میکرده اند.

مقاله مرتبط: نقش فرش گلیم و جاجیم در دکوراسیون منزل ما

نقشه های فرش گلیم به صورت ذهنی است، و خود یکی از عوامل ارزش این دست بافته است. که امروزه گلیم ماشینی که در ادامه ی راه گلیم دستباف بافته می شود به صورت نقشه های کامپیوتری و حساب شده به شکل سنتی و اصیل طراحی شده و به وسیله ی ماشین آلات صنعتی بافته می شود.

و به این خاطر در طرح و نقش دارای تنوع بسیار است.

فرش گلیم یا پَلاس یکی از انواع صنایع دستی زیراندازی و پوششی است که از ابریشم، موی بز، پشم گوسفند و یا دیگر چهارپایان اهلی بافته می‌شود. امروزه با توجه به این که افراد وقت بیشتری توی خانه می‌گذرانند دکوراسیون خانه روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ و کسانی که در دکوراسیون خود به دنبال تنوع هستند، میتوانند به جای فرش از فرش گلیم استفاده کنند. اگر چه اکثرا برای مفروش کردن منزل خود از فرش های ماشینی و فرش های دستباف استفاده میکنند اما کسانی هم هستند که به دنبال خلق فضایی هستند، که فضایی نو، جدید و مدرن باشد و اکثرا از فرش گلیم ها و گبه و جاجیم و دست بافته های اصیل استفاده میکنند و یک فضای ارزشی را ایجاد میکنند.

فرش گلیم های موجود در بازار ابعاد بسیار متفاوتی دارند از سایز های بسیار کوچک مانند 30 در 30 گرفته تا گلیم های 12 متری که بنا به سفارش مشتری فرش گلیم ها در سایز های مختلف بافته میشود و در بازار موجود میباشد.

فرش کردن خانه با گلیم فرش ماشینی

گلیم فرش های ماشینی 

فرش گلیم های صنعتی در واقع در ادامه گلیم های دستباف طبیعی است که از همان طرح ها و یا الهام گرفته از انها هستند اگرچه پشم طبیعی گوسفندان در قالب گلیم در کف زمین حس زندگی را در ادمی می آفریند و زنده میکند اما فرش گلیم های صنعتی و ماشینی از نظر طرح و رنگ و جنس هم بسیار مطلوب وباکیفیت هستند فقط ان ویژگی الیاف طبیعی را ندارند که در زمستان گرم و در تابستان سرد باشند.

طرح و رنگ گلیم

گلیم ها در کاربری های مختلف

یک فضای مناسب دیگر برای فرش گلیم ها و جاجیم ها فضای زیر میز نهار خوری شماست، می توانید در منزلتان ترکیب از فرش و گلیم داشته باشید، می توانید فضای جلوی مبل خودتان را به فرش و فضای زیر غذا خوری خود را به فرش گلیم یا جاجیم ها اختصاص دهید، یک نکته ی مهم از دید من در دکوراسیون داخلی همین موضوع است که هیچ قاعده و قانونی برای فضای شما وجود ندارد، تنها قانون آسایش شما در فضای داخلی تان است.

پشتی، مبلمان راحت خانه ایرانی، امروزه هم طرف دار های خاص خودشان را دارند، هنوز هم در خانه های حیاط دار قدیمی و با صفای پدر بزرگ مادر بزرگ هایمان یکی از آن ها به چشم می خورد، گلیم ها و جاجیم ها به خوبی می توانند روکش مناسبی برای پشتی های نفیس ما باشند، امتحان کنید حتما شیفته ی آن ها می شوید.

از فرش گلیم ها میتوان در ورودی منزل ها و در راه پله ها استفاده کرد و به کار برد این فضای ساده و اصیل و هنرمندانه ای که به واسطه زیبایی و اصالت خودش می افریند میتواند به ذهن بیننده این حس را القا کند که شما بسیار برایتان مهم است که چگونه فضایی هنری برای منزل خود بیافرینید.

برای ایجاد فضایی منحصر به فرد تر و خلاقانه تر می توانید از فرش گلیم به عنوان روکشی برای نیمکت های خود استفاده نمایید. همان طور که در بندهای قبل اشاره شد، فرش گلیم ها به دلیل داشتن طرح و رنگ های منحصر به فرد در فضاهای خنثی و با رنگ های ملایم چشمگیر تر خواهند بود و تاثیر بیشتری در دکوراسیون داخلی شما خواهند داشت.

تاثیر زیبایی گلیم در دکوراسیون

استفاده از گلیم در مناطق مختلف منزل

البته اگر خانه شما به سبک مدرن طراحی شده به غیر از کاربردهایی که به آن اشاره کردیم، فرش گلیم ها برای استفاده در اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق مطالعه هم مناسب هستند. پس اگر از ظاهر خشک و رسمی یک اتاق خسته شده‌اید و قصد جذاب‌تر کردن فضا را دارید، باز هم به فکر استفاده از یک فرش گلیم باشید. تنوع رنگی فرش‌ها و گلیم‌ها بسیار زیاد است و همین موضوع به ‌شما کمک می‌کند تا با استفاده از رنگ‌ها و نقش‌های پرحرکت و پرشوری که درفرش گلیم ها وجود دارد در دکوراسیون منزل خود ایجاد جذابیت کنید. انتخاب فرش گلیم هایی که رنگ‌های شادتری دارند باعث می‌شود که از حالت سنتی‌ آن‌ها کاسته شود و در نتیجه فضای خانه بیش از پیش حس و حال مدرن به‌خود بگیرد.

استفاده از گلیم در مناطق مختلف منزل