فرش و نقش ان در زیباسازی منزل

تاریخ : 30 مهر 1397

فرش و نقش ان در زیباسازی منزل

فرش یکی از کلیدی ترین اسباب و وسایل منزل است .که درست انتخاب شدن ان در زیبایی منزل تاثیر گذار است .البته تنها زیبایی فاکتوری نیست که در انتخاب فرش مهم باشد .بلکه قیمت فرش ، جنس ان وابعاد و طرح ورنگ ان نیز در منزل و دکوراسیون ما بسیار تاثیر گذار است .

اهمیت فرش تنها برای ایرانیان نیست .بلکه کل افراد دنیا هستند که برای چیدمان منزل شان به فرش خانه اهمیت بسیاری میدهند.

مقاله مرتبط : کاربرد فرش گلیم در دکوراسیون

 

فرش ایران به دلیل اصالتی که در طراحی و تولید فرش دستباف دارد و همچنین فرش ماشینی به دلیل تجربه ای که ایرانیان در تولید ان دارند ، در میان خریداران خارجی نیز طرفدار بسیاری دارد .

نظر بسیاری از کارشناسان نیز این است که ، فرش روح خانه یا اپارتمان می باشد .و همچنین او معتقد است که صرفا کارشناسان قادر به نظر دادن در مورد ان هستند .زیرا فرش جایگاه بسیار بالایی دارد .فرش ها به خاطر اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند .از قبیل :

محافظت از پاها در مقابل سرما ، کم کردن سرو صدای ناشی از راه رفتن بر روی انها ، رنگ بخشیدن به فضای منزل ، و هم چنین ارامش خاصی به محیط می بخشند .و بدون فرش صدا در منزل می پیچد و هر چقدر وسیله در اتاق باشد ، گویی هیچ گونه وسیله ای در ان نمی باشد .

فرش ها در رنگ ها و طرح های متفاوت وجود دارند و می توانند در دکوراسیون های متفاوت به کار روند .و یکی از علت هایی که از فرش ماشینی می شود ، همین تنوع فرش هاست که در قیمت های بسیار مناسب می تواند در تعداد مناسب برای منزل و هر سبک دکوری تهیه گردد.

 

امروزه مهم ترین فاکتوری که در دکوراسیون منزل وجود دارد ، پوشش کف ان است .و افراد صاحب نظر بسیاری نظیر داگلاس استاک و باربارا باران ضمن پرداختن به اهمیت فرش در دکوراسیون ان را گزینه ای بسیار مناسب برای این امر درنظر میگیرند .

فرش به عنوان یکی از وسایلی که قیمت نسبتا بالایی که دارد در اولویت خرید قرار می گیرد و سایر وسایل باید با رنگ ها و الگوی ان هماهنگ شوند .فرش ها و قالیچه ها مانند مرز در خانه عمل می کنند و فضاهای مختلف را از هم جدا می کنند .و علاوه بر ان باعث این میشوند که وسایل در منزل در کنار هم یکدست نمایش داده شوند .

 

اگر یک فرش مناسب انتخاب کنید ، اتاق تان گرم تر و راحت و روشن تر می شود .و به وسیله ی یک فرش زیبا و خانه ای متناسب از نظر رنگ و هماهنگی وسایل می توانید خودتان را خوش سلیقه و صاحب نظر، و با خرید یک فرش گران قیمت می توانید خودتان را متمول نشان دهید .

حس ارامشی که از فرش به دست می اید ، در نتیجه ی نرمی و لطافت راه رفتن روی ان است .و زیبایی خانه به خاطر جلب نگاه افراد به فرش و پیچ و خم طرح ان است .

البته هستند کسانی که دوست دارند فرش منزل شان ساده و بی الایش و دارای معنی و مفهوم و رنگ های شاد و سرزنده باشد .و در عین حال دارای قیمت بسیار مناسب باشد و هر رنگ و طرحی از ان را که می پسندند راحت سفارش دهند ، و در منزل خود داشته باشند .که به این دسته از عزیزان پیشنهاد می شود که از گبه و گلیم استفاده کنند که نوع دستباف ان بسیار گران می باشد زیرا از مواد طبیعی در بافت ان به کار می رود .ونوع ماشینی ان در طرح های متنوع و رنگهای متفاوت تولید شده و انواع گلیم ماشینی امروزه از استقبال مناسبی برخوردار می باشند .

 

تنوع موجود در فرش ها و رنگ و طرح های ان ،افراد با سلایق متفاوت را راضی نگه می دارد.به این ترتیب که شما قادر هستید مطابق با نظر خود فرش مورد نظر تان را انتخاب کنید و با راه رفتن ونگاه کردن به ان در منزل لذت زیادی را از ان تجربه نمایید .

هم چنین این امکان را به شما میدهد که در فضاهای مختلف از ان استفاده کرده و هارمونی مورد نظر خود را ایجاد نمایید .

استفاده از فرش تنها در منازل نیست ، بلکه در مهمانخانه ها ، هتل ها ، مسافرخانه ها و رستوران ها هم استفاده می شود که فرش گلیم ها برای این مکان ها بیشتر استفاده می شود زیرا قابل شست وشو است و در برابر کثیفی و رطوبت بسیار مقاوم است .

و همین امر سبب شده است که فرش ها باتوجه به انواع کاربری ها در طرح های متفاوت بافته شود وبه کار برود .

نقش فرش میتواند باعث ارامش و جذب مشتری گردد.و همین جذابیت بصری انها باعث شده است که هتل داران خیلی دقیق تر و به صورت سفارشی تر خرید و انتخاب فرش را دنبال کنند .و هتل های معروف هستند که فرش های نفیس و زیبا را انتخاب کرده و سپس با توجه به ان و سبک ان دکوراسیون خود را انتخاب می نمایند .و طبق فرش به صورت حساب شده و به تزیین و انتخاب رنگ دکوراسیون بپردازند .

 

استفاده از فرش به جای پارکت یا موکت برای هتل ها برای مسافران خوشایند تر است و باعث می شود که انها احساس بهتری به محیطی که در ان هستند داشته باشند .استفاده از فرش همچنین سبب این میشود که گرمای خانه برای مسافران تداعی گردد.

از جمله فرش های با اهداف تجاری به دو صورت موجود هستند براد لوم و مدولار از این دست هستند .نام برادلوم از ماشین الات عظیمی گرفته شده که در بافت ان به کار رفته است و به وسیله ی کامپیوترها بافته می شود.این فرش دارای عرض 3.66 متر است که برای فضاهای بزرگتر از جمله لابی ها و هتل ها و سوییت ها و بعضی ادارات به کار می رود .

 

و اما مدولار هست که این فرش مدرن تر از نوع اول است .و به دلیل اینکه از رنگ ها و طرحهای متنوع تری برخوردار است ، مورد علاقه ی دکوراتورها هست .به علاوه انعطاف پذیری که دارد باعث می شود قسمتهایی از ان که اسیب می بیند ، به راحتی از ان خارج شده و جایگزین شود .این فرش بسیار برای فضاهای اداری و اموزشی بسیار مناسب است .

 

درکل فرش و حضور ان غیر قابل انکار است .و اگر در محیط حضور نداشته باشد میتواند از زیبایی ان بکاهد و یا در انجا چیزی کم به نظر برسد .

 

مقاله ای دیگر : توصیه های نورپردازی در دکوراسیون