فرش های مناسب برای مکان های مناسب

تاریخ : 11 آذر 1397

فرش های مناسب برای مکان های مناسب

فرش گلیم و فرش از نظر طرح، نقش، شکل ظاهری، ابعاد و سایز به دسته های مختلف دسته بندی می شود. فرش ها از نظر طرح به لچک، ترنج، خشتی و افشان که سه قالب اصلی هستند دسته بندی می شوند و از نظر شکل ظاهری و هندسی به شکل های مستطیل، دایره، بیضی و مربع بافته می شود. از نظر سایز نیز در انواع مختلف بافته شده که رایج ترین آن 9 متری، 12متری و 6 متری است.

مقاله مرتبط: خرید انواع فرش گلیم و گبه 

کاربری محیط و انتخاب فرش

در اینجا تاریخچه ی شکل گیری طرح های فرش را بررسی می کنیم. قبل از هرچیز این مطلب را تکرار می کنیم، که فرش های اکثر شهرهای ایران در سه قالب اصلی از لحاظ بافت طراحی می شوند. لچک، ترنچ، افشان و خشتی از جمله ی اینهاست.

در دوران اشکانیان معماری منازل به گونه ای بود که به صورت اندرونی و بیرونی طراحی می شدند. و طراحان از حیاط این منازل ایده گرفته و از عناصری که در حیاط مشاهده می کردند در خلق طرح استفاده می کردند. به طور مثال حیاط منازل قدیمی از یک حوض در وسط منزل و باغچه هایی در اطراف آن تشکیل شده و اتاق ها دور تا دور آن کشیده شده است. در وسط فرش نیز نقوشی در قالب هندسی دایره یا بیضی وجود دارد که به آن ترنج می گویند که معمولا از شاخه، برگ و نقوش اسلیمی در کناره هم تشکیل شده اند. در گوشه های فرش نیز نقوشی با فرم هندسی مثلث قائم الزاویه وجود دارد که لچک نامیده می شود که به صورت قوسی شکل بوده و با گل و بوته تزیین می شوند.در متن فرش نیز گلهایی به صورت افشان تکرار می شوند که اشاره به باغچه های پر گگل حیاط خانه های قدیمی دارد. فرش های موسوم به لچک و ترنج به معماری زمان اشکانیان بر می گردد.

بعد از گذر زمان و تغییر فرم معماری خانه ها حوض از مرکز حذف شد و به باغ و باغچه تبدیل شدو به تبعیت از این فرم طرح افشان به وجود آمد. طرح افشان به طرحی گویند که متن فرش به وسیله ی یک حاشیه احاطه شده، گل ها به وسیله ی شاخ و برگ های چرخان به هم وصل شده اند و هیچ چیزی به غیر از متن فرش و گل های چرخان درون آن در فرش نیست.

اما طرح خشتی ....

طرح های خشتی از جمله طرح های فرش هستند که بر اساس آن متن فرش به مستطیل های مساوی تقسیم شده و در داخل هر یک نقشه ای بافته می شود که ممکن است این نقشه ها چندین بار در خشت ها تکرار شوند. طراحان مبتکر و خلاق از طرح های متفاوت در هر یک از این خشت ها استفاده می کرده اند. طرح خشتی در برخی از شهرها به گلستان موسوم است. امروزه طراحان با توجه به سلیقه ی روز افراد اقدام به تولید و طراحی طرح های زیبا و متفاوت کرده اند و اگرچه از نظر طرح و رنگ با هم متفاوت هستند اما همگی در قالب طرح لچک و ترنج هستند.

فرش و تاثیر آن در فضا

اگر برای فضایی که وسعت کمی دارد میخواهید فرش تهیه کنید، نباید از فرشی استفاده کنید که نقش و نگار فشرده و متراکمی دارد زیرا فضا را کوچک و شلوغ می کند. برای این نوع از محیط ها باید از فرش هایی با طرح های افشان استفاده کرد زیرا طرح و نقش خلوتری نسبت به دیگر فرش ها دارند. اگر کف پوش ثابت منزل شما طرح دار باشد. فرشی با طرح های خلوت استفاده کنید تا تعادل بین فرش و کف ایجاد شود به طور مثال برای کف پوش های پارکت از گبه می شود استفاده کرد و اگر دوست دارید فضای بزرگ و خلوت تان کوچک تر به نظر برسد از فرش هایی با طرح خشتی استفاده کنید.

فرش های کهنه نما یا وینتیج هم که جدیدا مد شده است برای هر فضایی مناسب است.

رنگ و انتخاب فرش

رنگ در فضا بسیار موثر است. فرش که عضو قدرتمند و جاذب توجهی در منزل است، به همین دلیل بهتر است که از نظر رنگی، هماهنگ با سایر وسایل خانه باشد تا وسایل به درستی دیده شده و تاثیر درست خود را در فضا بگذارد. اگر فضای شما وسعت کمی دارد بهتر است ترکیب رنگی وسایل منزل تان را روشن انتخاب کنید و فرش تان را نیز با ترکیب رنگی روشن انتخاب نمایید. هر چه کف زمین روشن تر باشد فضا نیز روشن تر و بزرگ تر به نظر می رسد. مورد دیگر این است که باید در هنگام انتخاب رنگ فرش به پالت رنگی موجود در فضا که شامل رنگ دیوارها، روکش مبلمان، پرده ها و حتی رنگ چوب لوازم و از همه مهمتر رنگ کفپوش می باشد توجه کنید. حفظ هماهنگی میان طرح و رنگ فرش و دیگر عناصر یک فضا از جمله مهم ترین معیار های انتخاب فرش است.

مقاله ای دیگر: تاثیر نقشه و نوع فرش در منزل 

فرش مناسب برای یک فضا

مورد دیگر در انتخاب فرش این است که این یک فضا به چه اندازه پر رفت و آمد است یا اینکه این فرش در یک محیط خلوت استفاده می شود؟ به طور مثال برای محیط های پر رفت و آمد مثل اتاق نشیمن و فضای ورودی آن فرش هایی با رنگ روشن و با بافت ظریف انتخاب نکنید زیرا در این گونه محیط فرش ها در معرض آسیب دیدگی بیشتری قرار دارند.

سبک دکوراسیون

درست است که انتخاب فرش تابع اصولی است ولی به نوع سلیقه ی شما و چیدمان منزل تان نیز بستگی دارد. اگر سبک مدرن دوست دارید از فرش های فانتزی استفاده کنید و اگر سبک کلاسیک می پسندید طرح های فرش ماشینی که تولید می شوند بهتر از سایر فرش ها به محیط شما جلوه می بخشد. هم چنین اگر به محیط های سنتی علاقه دارید، از فرش های اصیل دست بافت یا فرش های ماشینی دارای طرح سنتی استفاده کنید.

سایز فرش

بهتر است که فرش را از مساحت اتاقی که می خواهید آن رامفروش کنید کوچکتر انتخاب کنید زیرا فرش کوچکتر باعث می شود که اطراف فضا خالی بماند و این کار فضا را شکیل تر و خلوت تر نشان می دهد اما اگر عادت دارید به صورت سنتی و با پشتی و غیره زندگی کنید بهتر است که از فرشی به اندازه ی اتاق است استفاده کنید تا کل فضا را بپوشاند. می توانید فضاهای مختلف را با استفاده از فرش های مختلف برای منزل تان بی آفرینید. به طور مثال اتاقی را به صورت مدرن و امروزی و اتاق دیگری را به صورت سنتی و اصیل بچینیدکاری را که در گذشته با دیوارها انجام میدادند را شما با فرش های متفاوت انجام دهید.
امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.