فرش تان را متناسب با دکوراسیون تان انتخاب نمایید

تاریخ : 07 آبان 1397

فرش تان را متناسب با دکوراسیون تان انتخاب نمایید

فرش ها یکی از عناصر مهم در منزل ما هستند .و در ظاهر و زیبایی دکوراسیون منزل ما تاثیر به سزایی دارند .علاوه بر اینکه در زیبایی بصری منزل ما تاثیر گذارند ، در گرما و امنیت فضای خانه تاثیر گذار است .مهم نیست فرش منزل شما دستباف باشد یا ماشینی ، یا حتی فرش گلیم دستباف باشد و یک گلیم ماشینی ، مهم این است که فرش تان مورد نظر و علاقه ی شما باشد و چیزی باشد که شما با ان احساس ارامش و راحتی کنید .و تصور شما از یک دکوراسیون زیبا را براورده سازد .

مثلا شاید فکر کنید که یک گلیم ساده به صورت دستباف بسیار ارزان است و میتوان ان را برا هر محلی از فضای خانه انتخاب کرد اما زمانی که به سراغ ان می روید کاملا ممکن است تعجب کنید ، زیرا ارزش کارها و صنایع دستباف بسیار زیاد است و شاید هر کسی نتواند از پس ان بر بیاید .

البته در مقایسه با فرش های دستباف قیمت مناسب تری دارد ، ولی شاید برای کسی که برای تهیه وسایل خانه اش از نوع درجه یک ان دچار محدودیت است ، استفاده از منسوجات ماشینی انتخاب مناسب تری باشد .

و قیمت فرش های ماشینی ، همچنین قیمت گلیم ماشینی در مقایسه با نوع دستباف ان گواه این ادعاست .

فرش ها از جمله ضروری ترین و کامل کننده ترین وسایل دکوراسیون ما هستند .و اگر درست و متناسب با فضای خانه انتخاب شوند ، فضایی را می افرینند که اسایش و ما و اعضای خانه ی ما را تامین می کنند .نیازی نیست که شما به خودتان فشار بیاورید و فرش تان را از نوع دستباف ان یا اینکه از نوع ماشینی بسیار گران قیمت و خاص که دیگران می پسندند و بازاریان از ان تعریف می کنند انتخاب کنید ، بلکه باید چیزی را انتخاب کنید که در کنار سایر وسایل تان هم نشینی خوبی ایجاد نماید.

اما در انتخاب ان نکاتی را باید مد نظر قرار داد که در ادامه ی مقاله خدمت شما عرض می گردد.

مقاله مرتبط : فرش و نقش ان در زیبا سازی منزل

 

ایجاد مرزبندی به وسیله ی فرش 

در منزل شما نمیتوانید تمام فضاها را پارتیشن بندی و دیوار کشی نمایید تا فضاهای مختلف ایجاد نمایید .شاید در گذشته مرسوم بوده که در خانه تمام فضاها را به وسیله ی اتاق ها تعریف می کردند و بین انها دیوار می کشیده اند تا مجزا از هم باشند .اما امروزه دیوارها برداشته شده و همه ی فضای خانه به جز اتاق های خواب و سرویس ها یک پارچه شده است و به وسیله ی وسایل و فرش ها می توان به انها کاربری داده و انها را از هم جدا کرد .

فرش ها و قالیچه ها بهترین وسایلی هستند که از انها می توان برای تعیین مرزبندی فضاهای خانه استفاده کرد .اگر در منزل تان هال بزرگی دارید که میخواهید ان را به بخش های مختلف تقسیم کنید می توانید ، به وسیله ی فرش ها و مبل مان این کار را به انجام برسانید .

مثلا یک بخش نشیمن ، یک قسمت برای کاناپه ی تلویزیون و تماشای فیلم و یک بخش را به ناهارخوری تان اختصاص دهید .این کار به فضای خانه تان جاذبه ای میبخشد که برای اینکه این جاذبه تحت الشعاع قرار نگیرد میتوانید هارمونی رنگ ها و سبک ها را رعایت کنید .و به وسیله ی رنگ ها تشابه و یکسانی فضا را رعایت نمایید .

انتخاب طرح و رنگ مناسب در ایجاد فضا سازی و مرزبندی ها بسیار ضروری است .همانطور که نباید از فرش یا قالیچه ی کاملا شبیه برای اینکار استفاده کرد، استفاده از دو فرش با دو سبک متفاوت برای اینکار کاری اشتباه است و یکدستی منزل را تحت تاثیر قرار می دهد .

 

پرکردن فضای اطراف فرش با موکت

امروزه نوع زندگی ها و دکوراسیون ها با گذشته و سبک ان تفاوت بسیاری کرده است .ولی هستند کسانی که هنوز هم سبک گذشته را میپسندند و در ان سبک دکوراسیون احساس ارامش بیشتری می کنند .

منظورمان را واضح تر بیان می کنیم .عده ای هستند که دوست دارند منزل شان سراسر پوشیده از فرش باشد .و وقتی یک فرش یا قالیچه در اتاق شان پهن می کنند ، اطراف ان را باکناره یا موکت می پوشانند .

برای این دست افراد باید بگوییم که برای پوشاندن اطراف قالیچه ها یا فرش تان بهتر است که از موکت یک رنگ و یکدست استفاده کنید که از نظر رنگ با فرش تان هماهنگ باشد .

و اگر قسمت کوچکی از اطراف فرشتان خالی مانده میتوانید هم طرح و رنگ فرشتان کناره ی ان را سفارش دهید و انجا را با ان بپوشانید .

استفاده از موکت برای کسانی که در منزل کودک زیر 10 سال دارند و یا اینکه سالمندی در منزل شان زندگی می کند ، توصیه میشود .زیرا از نظر گرما و ایمنی برای انها بهتر است که روی موکت قدم بردارند تا اینکه در منزلی زندگی کنند که سراسر ان را سرامیک یا پارکت و سطوح صیقلی تشکیل داده است .

 

فرش باید با مبلمان هماهنگ باشد

یکی از مهم ترین فاکتورها در انتخاب فرش این است که با رنگ مبلمان منزل ست باشد .فرش به عنوان اصلی ترین عنصر خانه باید با پرده ها ، مبل و دیوارهای خانه هماهنگ باشد .

برای روشن تر شدن موضوع ، باید گفت ، اگر پرده ها یا دیوارها و مبلمان شما طرحی شلوغ دارد ، شما باید فرشتان را با طرحی ساده انتخاب نمایید .و رنگ های انرا متناسب با سایر وسایل و با تعداد محدودتری انتخاب نمایید .

اگر این موضوع را رعایت نکنید ، منزل شما بسیار شلوغ خواهد بود .و پر از طرح های متنوع خواهد شد .این موضوع زیبایی چندانی ندارد و باعث ارامش و اسودگی خاطر افراد خانه نخواهد شد .

 

از چه فرشی در کجای منزل استفاده کنیم ؟

اگر به بازار و یا فروشگاه های فرش رفته باشید ، خواهید دید که فرشها به شکل های هندسی متفاوت بافته میشود که معمول ترین ان مستطیل است .و انواع دیگر ان دایره ای ، مربعی و بیضی شکل است .که هر کدام سایز های متفاوتی دارد .

برخی طرح ها ساده و یکدست اند ، برخی دیگر شلوغ و دارای طرح های فرش ها میباشند .

در کنار طرح و رنگ فرش ها و قالیچه ها میتوان از شکل های هندسی متفاوت برای مکان های متفاوت در منزل استفاده کرد .به طور مثال یک فرش دایره ای میتواند تاثیر بسیار مناسب تری در یک اتاق نشیمن داشته باشد تا یک فرش مستطیلی .

یا اینکه یک فرش دایره ای تاثیر بسیار مطلوب تری بر فضای اتاق نشمین میگذارد تا فضای ناهارخوری .

 

در اخر باید گفت در منزل تان باید احساس راحتی و نشاط کنید و خودتان با ان سبک زندگی احساس ارامش داشته باشید .

و برای گرفتن نتیجه ای مطلوبتر میتوانید این نکات را رعایت کنید .