درمان افسردگی با دکوراسیون داخلی

تاریخ : 01 مهر 1397

درمان افسردگی با دکوراسیون داخلی

انسان به گونه ای افریده شده است که هم بر محیط پیرامون اش اثر می گذارد و هم از محیط اطرافش اثر می گیرد .شما می توانید محیط تان را با توجه به تاثیری که می خواهید بگیرید انتخاب کنید .میتوانید محلی را که بیشتر عمر خود را در ان زندگی می کنید را با استفاده از دکوراسیون جذاب و تاثیر گذار بچینید و از سپری کردن عمرتان در ان لذت ببرید .

با استفاده از یک دکوراسیون داخلی که حس ارامش و سادگی به ادم بدهد ، میتوان حال درونی خود را کنترل کرد .

مقاله مرتبط : فرش گلیم در دکوراسیون امروزی 

 

 

وقتی خانه ای با وسایلی که نه زیبایی دارد و نه ارزش مادی و معنوی ، داشته باشید ، نخواهید توانست در ان احساس ارامش کنید و بر عکس اگر در خانه ی شما تمام وسایل گران قیمت و تجملاتی باشد به این طرز زندگی خو می گیرید و خودتان را از چیزهای ساده و زیبا که زیبایی طبیعی و ارزش هنری دارند محروم خواهید کرد .

 

همانطور که میدانید در گذشته ، مردمان از چیزهای طبیعی و زیبا و البته ساده و هنری استفاده می کرده اند و به خاطر شیوه ی زندگی شان ، هیچگاه احساس افسردگی یا خستگی نمی کردند.مثلا با یک فرش گلیم ساده اتاق خود را تزیین کرده و از جنس و رنگ و طرح زیبای ان در محیط منزلشان منتفع می شدند .

 

اکنون بسیاری از افراد هستند که به سبک های سنتی روی اورده اند و در چیدمان دکوراسیون منزل شان از وسایل اصیل و صنایع حاصل دست استفاده می کنند و یا اگر نمیتوانند از پس هزینه ی ان بر بیایند حداقل از سبک ان استفاده می کنند .و یکی از این وسایل فرش دستباف و تابلوفرشهای نفیس و سبک دکوراسیون سنتی با گلیم است که ، نوع ماشینی ان مورد استقبال همگان قرار گرفته است .که به خاطر قیمت گلیم ماشینی استفاده از این سبک و سیاق قدیمی و زیبا و چشم نواز رایج گشته است .این فقط یک مثال بود در ادامه توجه کنید که :

وقتی شما بعد از یک روز کاری پر مشغله به خانه بر می گردید ، قطعا به دنبال ارامش و استراحت هستید ، پس خانه ی شما باید محل ارامش شما باشد نه جایی که وقتی در ان قرار می گیرید نتوانید از مشاهده و بودن در ان لذت ببرید .

برای گرفتن ارتباط با محیط زندگی تان باید دکوراسیون تان مناسب حال درونی تان باشد .

 

 

اتاق خواب با دکوراسیون مناسب باعث بهتر شدن حالت درونی و ایجاد خلق و خوی مناسب می شود وشاید به فکر شما برسد که ایجاد این اتاق خواب یا دکور منزل بسیار گران و هزینه بر شود ، اما باید گفت که می توان با رعایت چندین نکته و دقت به یکسری جزییات کوچک اما بسیار تاثیر گذار ، و استفاده از یکسری کارها و ترفند های دیگر به این مهم دست یافت .

از جمله :نور ، رنگ ، نظم ، وسایل مورد علاقه و عناصر طبیعی

 

اضافه کردن نور به فضا

هوای تاریک و رنگ های تیره و یک فضای کم نور دارای رنگ ها و نورهای گرفته احساس شادابی را از ادم می گیرد .و افراد به مرور زمان افسرده میشوند و تحت تاثیر فضا قرار میگیرند .

یک اتاق تاریک این حس را به شما القا می کند که باید ارام ، ساکن و غمگین و یا افسرده باشید .یا اینکه ، اگر حالتی از افسردگی داشته باشید ، این حس شما را ترغیب می کند که اتاق خود را و یا حتی لباس خود را به صورت تاریک و تیره در بیاورید که شما با استفاده از رنگ و نورهای روشن می توانید خود را تحت تاثیر احساسات خوشایندتر و پر انرژی تری قرار دهید .

پیشنهاد ما به شما این است که اگر میخواهید این احساس را درون تان از بین ببرید، برای اتاق های کوچک خود 2 عدد و برای اتاق های بزرگ خود حداقل 3 منبع نوری در نظر بگیرید .

بهترین ترکیب نوری را به شما عرض می کنیم : یک لامپ سقفی ، لامپ کنار تخت و حداقل یک منبع روشنایی دیگر برای کار.

 

رنگ می تواند بر روحیات شما تاثیر بگذارد

همان طور که گفته شد هر رنگ معنی و تاثیر خودش را دارد رنگ می تواند بر تمامی احساسات شما اثر بگذارد یا ان را تغییر دهد.و رنگها علاوه بر تاثیری که به تنهایی دارند به صورت ترکیبی و در کنار رنگ های دیگر می توانند تاثیرات بهتری بگذارند .اگر در اتاق خوابتان از رنگ های مورد علاقه تان استفاده نشده است شروع کنید به تغییر محل زندگیتان به ان صورتی که دلتان می خواهد .

رنگهای ارامش بخش بسیار زیادند اما ، رنگ ابی و سبز و خاکستری رنگهایی هستند که در عین طبیعی بودن بسیار ارامش بخش می باشند .

و ترکیب این رنگ ها باهم و مشاهده ی ان، یک حس بسیار خوب به افراد منتقل می کند .در صورتی که رنگ هایی هستند که انرژی افراد را بر می انگیزند و افراد را به کار و تلاش وا می دارند و یا حس اضطراب و یا برافروختگی ایجاد می کنند ، مثل رنگ های صورتی و نارنجی و زرد و قرمز که انرژی را افزایش می دهند و شما می توانید از ترکیب این رنگ ها در ملحفه و بالش و رنگ دیوار و تابلو ها و پرده های اتاق خواب تان استفاده کنید و از بودن و استراحت کردن در ان مکان حس ارامش کنید .

 

نظم ایجاد کردن در چیدمان منزل

چطور یک انسان می تواند خانه ی نامرتب و کمد به هم ریخته ی لباس ها و یا حتی اشپزخانه ی شلوغ خود را ببیند و احساس ارامش کند ؟با دیدن چنین صحنه هایی این حس با ادم منتقل می شود که من چقدر کار دارم و چقدر انرژی باید صرف کنم و هر چقدر این کار ها روی هم انباشته شود ، این حس بدتر و بدتر می شود .

البته افسردگی باعث این حالت می شود که ، به خاطر عدم امید به اینده افراد انگیزه ی خود برای انجام کارهای روزمره را از دست می دهند و شادابی و نشاط این را ندارند که روزانه با انگیزه ، کارهای خود را انجام دهند و در کارها نظم را رعایت کنند .

اما برای رفع افسردگی منزل و یا اتاق و محل کار مرتب لازم است و این پیامی که از طرف محیط به افراد منتقل میشود خود باعث بهبود خلق و خو و اعصاب افراد می گردد.

این پیامی که به افراد می گوید همه چیز مرتب و سر جای خودش است ناخوداگاه ، افراد را تحت تاثیر انرژی رها و ازاد در محیط قرار میدهد .و به واسطه ی این ارامش بصری ، این ارامش به درون افکار و زندگی و روان افراد نفوذ می کند .

و تعجب نکنید اگر ، گفته می شود ، با انجام کار های کوچک و اوردن نظم به واسطه ی این کارها به درون منزل و برنامه  کاری خود می توانید روحیه ای پویا و سرزنده برای خود به ارمغان بیاورید .

 

رهایی از این وضعیت

خود را ملزم کنید که هر وسیله ای را سرجای خودش قرار دهید، کمد لباس تان را از انچه نمیپوشید خالی و لباس های مورد استفاده تان را به تفکیک کنار هم بچینید.وقتی وارد چنین خانه و اتاق خوابی می شوید از نظم و ترتیب ان و اینکه راحت می توانید به هر چیز دسترسی داشته باشید ، احساس خوبی خواهید داشت .

 

قرار دادن وسایل مورد علاقه در دکوراسیون

علایق تان را بشناسید و ان را در منزل و یا حداقل در اتاق خوابتان به کار ببرید .

هر اتاق خواب نیازمند ، وسایل مورد نیاز و لوازم خاص مالک ان است ، و اگر وسیله ای در اتاق دارید که نه به ان علاقه دارید و نه از ان لذت می برید ، بهتر است که از شر ان خلاص شده و ان را از جلو دیدتان حذف کنید .یا اینکه اگر به سبک خاصی از دکوراسیون و یا رنگ خاصی علاقه دارید ، جسورانه ان را در محیط منزل خود استفاده کنید .

 

استفاده از خاطرات

کلکسیونی از وسایل با ارزش تان را در معرض دید قرار داده و ان را در منزل و محل زندگی تان بچینید .مثلا صندوقچه یا چراغ گرد سوز قدیمی که مربوط به مادر بزرگتان است را در دکوری مقابل دید قرار دهید تا هم یاد خاطرات خودتان بیافتید و هم زیبایی ان به زیبایی بصری محیط خانه تان بیافزاید .

جایزه هایی که در سنین مختلف کسب کرده اید ، دسته گل عروسی تان ، میتواند به جای دکوری های لوکس زینت بخش منزل و اتاق و نگاه شما باشد .

عکس هایی که برای شما ارزشمند است و یاد اور خاطرات دوران مختلف زندگی شما است را روی یک میز یا یک دیوار بچینید و از مشاهده ی ان احساس ارزشمندی کنید .

 

طبیعت و تاثیر ان روی خلق و خو

طبیعت یکی از قویترین و موثرترین داروی ضد افسردگی در دنیاست که نظیر ان وجود ندارد .به شما توصیه می شود برای از بین بردن افسردگی مسافرت کنید و در طبیعت گردش کنید و یا اینکه به رنگ ابی دریا و رنگ سبز جنگل بسیار نگاه کنید .

شاید برای شما مقدور نباشد که در طبیعت سیاحت کنید ، اما می توانید طبیعت را به خانه تان بیاورید و از ان لذت ببرید .

وجود گیاه در منزل و اتاق خواب بسیار ضروری است و در بهبود روحیه همگان تاثیر دارد از جمله افراد افسرده .

از رنگ سبز ان گرفته تا زیبایی ظاهری ان و حس وحالی که به فضا می بخشد ، همه و همه در بهبود افسردگی و بی حوصلگی موثر است .و علاوه بر اینها ، اینکه گیاه به مراقبت احتیاج دارد ، با توجهی که به اب و غذا و نور ان می کنید باعث می شود با ان ارتباط برقرار کنید، و اینکه یک موجود زنده را وابسته ی وجود و توجه خودتان بدانید سبب می شود احساس مفید بودن کرد و مراقبت از دیگری باعث بیرون امدن از خود و ارتباط برقرار کردن با محیط پیرامون می گردد .

پس با دعوت گل و گیاه و گلدان های گل به منزلتان صبح ها بعد از بیدار شدن از مشاهده ی سبزی و طراوت زندگی گل های خود احساس نشاط کنید .