تاثیر نقشه و نوع فرش در دکوراسیون منزل

تاریخ : 07 آذر 1397

تاثیر نقشه و نوع فرش در دکوراسیون منزل

فرش یکی از وسایلی است که نقش به سزایی در معنی دادن به فضای منزل دارد. فرش ها ضروری ترین و مهم ترین وسایل مورد نیاز دکوراسیون منزل هستند. البته این امر زمانی امکان پذیر است که فرش درست و متناسب با فضای خانه و سایر وسایل انتخاب شود. علاوه بر ظاهر، وجود فرش در خانه گرمی می آفریند و ارامش و اسایش اعضای خانه را فراهم می کند.

اما برای انتخاب هر چیز اگاهی نیاز است که این اطلاعات سبب می شود خرید بهتر و درست تری صورت بگیرد.

مقاله مرتبط: فرش و نقش ان در زیباسازی منزل

 

 فرش ها و فرش گلیم ها و قالیچه ها از جمله بهترین ابزارها هستند که از آنها می توان برای تعیین مرزبندی بین فضا ها استفاده کرد. بدین صورت که اگر یک فضای تقریبا بزرگ در منزل تان دارید که به آن هال می گویند، میتوانید از آن برای ایجاد بخش های مختلف و کاربری های متفاوت استفاده کنید. مثلا بخش ناهار خوری و نشیمن خود دو قسمت با کاربری متفاوت است که میتوانید با دو قالیچه ی مجزا از هم این دو بخش را بیافرینید.

یا اینکه در برخی از منازل بخش تی وی روم را با یک کاناپه در مقابل تلویزیون و یک قالیچه ی کوچک دیگر، از قسمت پذیرایی منزل جدا می کنند.

علاوه بر اینکه این بخش ها از هم جدا می شود منزل شما منظم تر و جذاب تر می شود. تنها مسئله ای که باید به ان توجه کنید این است که هارمونی منزل تان را فراموش نکنید.

اگر چه ممکن است در وسایل قسمت های مختلف مثل مبلمان، کاناپه و میز ناهار خوری تان در برخی از موارد تفاوتی وجود داشته باشد، ولی باید بتوانید سبک و مدل انها را تقریبا متناسب با هم انتخاب کنید.

 

انتخاب طرح و رنگ مناسب در ایجاد فضایی جالب توجه در منزل بسیار تاثیر گذار است.همانطور که پیشنهاد می شود از فرش های کاملا یکسان برای این کار استفاده نشود، بهتر است که از فرش هایی کاملا متفاوت نیز برای ایجاد کاربری متفاوت در یک فضا استفاده نشود.

و قرار دادن یک فرش با طراحی مدرن و یک فرش با طراحی سنتی انتخابی کاملا اشتباه و نادرست است.

مقاله ای دیگر : فرش تان را متناسب با دکوراسیون تان انتخاب نمایید

 

موکت یا سرامیک

باید برای تک تک قالیچه هایی که در منزل تان پهن است و انقدر کوچک است که فضای زیادی از سرامیک در معرض دید و رفت و امد در منزل قرار می گیرد، بهتر است که از موکت برای پوشاندن اطراف قالیچه ها استفاده کرد.

یا اینکه یک گلیم کوچک اگر برای منزل تان استفاده می کنید برای خالی نماندن قسمت اعظم سرامیک و زیر مبل ها می توانید یک فرش ساده یا حالت موکت به رنگ ملایم زیر ان پهن کنید و سپس گلیم را روی ان قرار دهید، که این صورت هم زمین را برای رفت و امد گرم می کند و می پوشاند و هم اینکه مانع از سر خوردن روی سرامیک می شود.

برای جلوگیری از حرکت فرش روی سرامیک نیز هم میتوان از بست های پلاستیکی استفاده کرد و هم اینکه موکت استفاده کرد که موکت برای حفظ دمای خانه در زمستان اولویت دارد.

 

فرش از هرنوع که باشد باید با مبل ها و سایر وسایل سازگار باشد

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هر فرش یا قالیچه باید در منزل داشته باشد این است که طرح و رنگ و سبک ان با رنگ مبلمان، پرده ها و دیوارهای خانه هماهنگ باشد.

برای مثال اگر پرده و مبلمان شما طرح ویژه و خاصی دارد که باید به چشم بیاید و به اصطلاح شلوغ است، باید از فرشی ساده تر خریداری کنید که منزل شما را بسیار شلوغ جلوه ندهد. و به مبلمان شما اجازه دهد که دیده شده و در معرض دید باشد.

زیرا فرش عضوی قدرتمند در مرکزیت خانه است به گونه ای که اگر گوشه ای منزل را مبلمان قرار داده و از مبل های گران قیمت و پرده های فاخر بیامیزید و گوشه ای دیگر را فرشی بیاندازید و از مبلمانی ساده تر استفاده نمایید، افرادی که وارد منزل میشوند ناخوداگاه به سمت گوشه ای از منزل که فرش دارد، جذب می شوند زیرا وجود فرش در منزل ناخوداگاه فضایی دنج و گرم را ایجاد می کند که افراد را به گردهمایی و نشستن دعوت می کند.

پس در منازل شلوغ می توانید از این عنصر برای متعادل سازی فضای منزل استفاده نمایید.

 

فرش را به چه شکلی برای کجای منزل استفاده کنیم؟

همانطور که مستحضر هستید، فرش ها امروزه به شکل ها و طرح های متنوع و اندازه های متنفاوت بافته می شوند. به طور معمول فرش ها مستطیلی شکل هستند که به طور استاندارد در سایزها و ابعاد مرسوم بافته می شوند.

سایزهای 12 متری، 9 و 6 متری از جمله سایزهای رایج در بازار می باشند که میتوان به صورت سفارشی فرش را در ابعاد دیگری بافت.

شکل های بیضی، مربع، دایره ای شکل از جمله شکل های سفارشی هستند که می توان با سفارش دادن فرش را به این شکل برای منزل خود تهیه کرد.

اینکه این شکل ها معمولا بهتر است که در کدام قسمت از منزل به کار رود در ادامه توضیحی داده می شود.

شکل معماری برخی خانه ها در بعضی قسمت های خانه، مثلا بالکن ها به شکل نیم دایره و یا بیضی شکل است. و یا اینکه در مرکز برخی خانه ها نشیمن خانه به صورت دایره ای است. و یا سقف خانه با معماری و ابزار ها و گچ بری ها به صورت دایره ای شکل یا مربع شکل و سایر شکل های هندسی اذین می شود .

شما در این مکان ها می توانید به تبعیت از فرم هندسی فضا فرشتان را هم به همان صورت انتخاب کنید. که استفاده از فرش به حالت گرد خود تاثیر بسزایی در فضای خانه دارد.

یا اینکه اگر میز ناهار خوری شما گرد است بهتر است که از یک فرش گرد برای ان استفاده نمایید.

و اگر در نشیمن منزل تان یا در کنار بالکن گرد منزل یک فرش گرد یا دایره ای شکل پهن شود فضایی زیبا را به ارمغان می اورد و هر کس را از هر کجای خانه به مرکزیت خود و گردامدن به دور خود تشویق می کند.

پس باتوجه به شکل منزل یا اتاق تان می توانید کارهای زیادی با انتخاب وسایل متناسب انجام دهید.

 

طرح و سبک فرش

سبک فرش به سه صورت مدرن، کلاسیک و سنتی بافت می شود .

فرش های دستباف اصولا در فضاهای سنتی ایرانی و کلاسیک به کار می رود. و فرش های فانتزی و مدرن در معماری مدرن و در همنشینی با وسایل فانتزی دکوراسیون به کار می رود. در این فضاها امروزه گلیم فرش ها به صورت دستباف و ماشینی نیز به کار می رود و مناسب فضاهای دکوراسیون می باشند.

و سبک کلاسیک منزل با فرش های ماشینی کلاسیک همنشینی زیبایی به وجود می اورد. اکثر فرش های ماشینی که با طرح های زیبای متنوع بافته می شوند به صورت کلاسیک طراحی می شوند. در صورتی که برخی از نقشه های ان به صورت سنتی و نقشه های قدیمی دستباف بافته میشوند.

در میان فرش های ماشینی می توان هر طرحی را با هر سبکی و در رنگ های متنوع متناسب با محل زندگی خود پیدا کرد.