انواع گلیم فرش

تاریخ : 24 اردیبهشت 1397

انواع گلیم فرش

فرش گلیم چیست؟ چقدر در مورد این هنر اصیل ایرانی می دانید؟ چقدر انواع گلیم فرش را می شناسید؟ بسیاری اعم از ایرانی و خارجی برای زیبا کردن فضای خانه خود از گلیم فرش استفاده می کنند که واقعا سادگی و اصالت طرح ان نشان از فکر طراح و ذوق و سلیقه بافنده آن در انتخاب رنگ آن دارد. گلیم فرش دست بافته‌ای است از تار و پود که معمولاً از پشم حیوانات اهلی بر دار بافته شده و عموماً به عنوان فرش کاربرد داشته‌است.

مقاله مرتبط: گلیم فرش چیست؟

این روزها بسیاری از خانم های خانه دار برای تزئین خانه های خود از گلیم فرش استفاده می کنند چرا که این نوع از دست بافته ها، به دلیل داشتن پشم طبیعی گوسفند و رد هنر دست های بانوان روستایی، حس زندگی در خود دارند. شما هم اگر می خواهید برای خانه خود گلیم فرش انتخاب کنید، باید طرح ها و انواع آنها را بشناسید تا بتوانید تصمیم درست تری بگیرید. گلیم فرش قدمت دیرینه ای دارد و در دو نوع دست بافت و ماشینی عرضه می گردد که در اینجا سعی شده در مورد هر دوی ان اطلاعاتی در اختیار گذاشته شود.

گلیم فرش ماشینی یک محصول پرمصرف در بین انواع تولیدات کارخانه های فرش و گلیم فرش کشور محسوب می شود نخ مورد استفاده در بافت گلیم فرش ماشینی معمولا bcf هیت ست شده است که در شرکت های مختلف به صورت 320 شانه، 350 شانه و حتی 500 شانه هم بافت می گردد و تراکم 2550 با الیاف اکرلیک تولید می کنند که محصول نهایی در آن کیفیت بسیار مرغوب و زیبا می باشد و در شهرهای بزرگ طرفداران زیادی دارد.

انواع گلیم فرش ایرانی

گلیم فرش ایل شاهسون

مهمترین بافت آنها، گلیم های سسوماک است که در زبان محلی به آن ورنی می گویند. به طور کلی از طرح های هندسی شکسته با رنگ های ملایم استفاده می کنند و کمتر می توان دو گلیم فرش ایل سون را از نظر طرح و رنگ مشابه یافت. بهترین رواسبی در ایران، جل اسب های سون است که به صورت شش تکه با رنگ های متنوع است.

گلیم فرش لری

لرها گلیم فرش های مرغوبی می بافند که بیشتر با رنگ های سیاه، سبز، آبی، سفید با نقوش خاص منطقه مشخص می شود. بهترین بافت لرها خورجین بزرگ برای نگهداری اثاث خانه است. حاشیه آنها را برای آنکه محکم باشد قالی بافی می کنند.

گلیم فرش هرسین

گلیم فرش هرسین بنا بر ذوق و سلیقه بافنده و شرایط اطراف او بافته می شود. در حاشیه و زمینه، نقش ها ریز و پر بافته می شوند، به طوری که جای خالی در این گلیم وجود ندارد. از پشم بز به علت ضد بید بودن در حاشیه گلیم فرش استفاده می کنند. رنگ های گلیم فرش هرسین عمدتا به سفید، سورمه ای، سبز و قرمز و اخیرا سرخابی محدود می شود.

گلیم فرش بلوچ

بلوچ ها به دلیل شرایط اقلیمی همیشه با طبیعت در پیکارند و همواره آرزوی برخورداری از منابع فراوان آب و مرغزار را در بافت های خود بیان کرده اند. معمولا سرتاسر گلیم فرش بلوچ از بافت راه راه شکل گرفته که در هر ردیف آن نقوش متفاوت از طرح و رنگ به چشم می خورد. رنگ های تیره مانند قهوه ای، قرمز تیره، شتری و آبی سیر و رنگ های روشن مثل سبز، زرد، قرمز مشخصه طرح های بلوچ اند.

گلیم فرش خمسه

خمسه از یگانگی پنج ایل شیراز تشکیل می شوند. بافت های سوماک خمسه ده بید نام دارد. متداولترین طرح گلیم فرش ها زمینه ای طبیعی به رنگ تیره است که ستارگانی مورب به صورت لوزی های متداخل روی آن بافت شده است. گلیم های ستاره ای را بیشتر به صورت کم عرض می بافند و بعد به هم می دوزند. گلیم های جدیدتر گاه زمینه ای سفید با عرض بیشتر دارند.

گلیم فرش سنه

سنه امروزه سنندج نامیده می شود. در هیچ جای ایران گلیم فرش هایی به ظرافت گلیم های سنه بافته نمی شود. طرح آن بیشتر طرح هراتی آمیخته با طرح بوته ای و خطوط مورب در رنگ های متعدد است. زیباترین طرح گلیم سنه، ترنجی در وسط و زمینه ای رنگی دارد و بته ای نیز با ظرافت در آن بافته شده است.

گلیم فرش قشقایی

رنگ های تند و شاد از ویژگی های گلیم قشقایی است اما رنگ های متضادی نیز در کنار رنگ های قرمز و زرد به کار می رود. نقوش هندسی بخش اساسی طرح های قشقایی است. مانند: هشت ضلعی، ستاره هشت پره تصاویر طاووس، بز، آهو.

گلیم فرش افشار

طرح مخصوص افشار معمولا ستاره های متعدد روی زمینه ای به رنگ طبیعی یا رنگ سیر است. نقش ها، گل های ستاره ای هستند که به صورت مورب کنار هم چیده می شوند و به صورت لوزی در هم نمایان می شوند.

استان مازندران

در بیشتر روستاهای مازندران نوعی دار افقی مشابه استفاده می شود که به کرچال معروف است و علاوه بر آن از دارهای عمودی نیز در تولید قالی، قالیچه، تابلو فرش و گلیم بهره می برند. آلاشت از مراکز مهم تولید جاجیمچه است.

گلیم فرش زرند

دارای بافت چاک دار کوچک است. بیشتر کار عناصر ترک زبان شاهسون است که تعداد زیادی از آنها در این منطقه مقیم شده اند. گلیم های زرند، دراز، باریک و با دوامند. طرح های قراردادی با گل و گیاهی با مو خزنده و گاهی به صورت طرح لوزی مشبک یا دو تا سه ترنج در هم هستند.


گلیم فرش ترکمنی

گلیم فرش ترکمنی سبک و محکم است. در این گلیم ها رنگ مهمترین عامل است و رنگ قرمز با سایه روشن های مختلف نقش ویژه ای دارد، رنگ های دیگر نارنجی، آبی، سبز و گاهی زرد است. این رنگ های متضاد هماهنگی زیبایی به وجود می آورند.