آموزش چله کشی گلیم برای کودکان

تاریخ : 23 دی 1399

آموزش چله کشی گلیم برای کودکان

برای شناسایی استعدادهای کودکان هزاران راه وجود دارد، یکی از راه ها آموزش صنایع دستی به کودکان است. ما در این مقاله آموزش چله کشی گلیم فرش که مقدمه بافت گلیم می‌باشد را برای کودکان به زبان ساده توضیح می‌دهیم. 

وسایل مورد نیاز چله کشی گلیم برای کودکان

1- دار یا دستگاه بافندگی قالی

دارها می‌توانند از جنس چوب، آهن یا دارهای پلاستیکی که در بازار موجود است و مخصوص کودکان و دانش آموزان می‌باشد. این دارها را شما می‌توانید از مغازه‌های لوازم التحریری یا فروشگاه‌هایی که وسایل فرهنگی و هنر می‌فروشند خریداری کنید.

دارها تشکیل شده اند از سر دار، زیر دار و راست‌روها.

2- دفه

برای کوبیدن پودها از آن استفاده می شود.که از دو جنس پلاستیکی و آهنی، در بازار موجود می‌باشد.

3- هاف

برای جدا کردن تارهای رو و زیر گلیم از آن استفاده می‌شود.

ابزار بافت گلیم

4- خط کش

برای زیر ساخت اولیه گلیم استفاده می‌شود.

5- پودکش

وسیله ای که برای فرستادن پودها از لابه لای رج ها استفاده می‌شود، اگر این وسیله را در منزل نداشتید نگران نباشید زیرا به جای آن می‌شود از سوزن پلاستیکی و یا حتی دستتان کمک بگیرید.

معرفی ابزار پودکش و خط کش

6- نخ پنبه ای یا پشمی

برای تار بهتر است از نخ پنبه‌ای یا پشمی استفاده کنید.

7- نخ پشمی یا کاموا

برای پود ازنخ پشمی و در صورت نبود آن از نخ کاموا استفاده کرد.

نخ پشمی و پنبه ای برای بافت گلیم

بهتر است برای خرید این لوازم از رنگ‌های شاد استفاده کنید تا کودکتان تشویق به انجام این کار شود.

اولین مرحله و مهمترین مرحله برای بافت گلیم چله کشی است. در این مرحله نیاز به یک دار دارید که برای کودکان بهتر است از دارهای پلاستیکی موجود در بازار استفاده کنید زیرا شیارهایی آماده و منظم در این دارها تعبیه شده است که به کودک دلبند شما کمک می‌کند تا چله کشی را براحتی انجام دهد.

نخ چله را می‌کشیم سر دار و بعد زیر دار و در انتهای دار آن را گره می‌زنیم. کشش چله ها باید یکسان و راحت باشد بهتر است که این مرحله 2 بار تکرار شود .سپس این مرحله را شیار به شیار و به طور عمود و موازی با کشش یکسان انجام دهید و در انتهای دار مانند ابتدای دار دوبار چله کشی انجام شود و سپس در انتهای دار گره می‌زنیم تا گره ها ثابت شوند.

نکته: چله اول و آخر باید دوبار (دولا) کشیده شود و گره‌ها کاملا محکم باشند.

بهتر است که یک مقوای تیره ما بین چله‌ها کشیده شود تا چشم خسته نشود و آسیب نبیند.

بعد از اتمام مرحله چله کشی با استفاده از ابزار خط کش چله‌ها را از هم جدا می‌کنیم. چله اولی را روی خط کش و چله بعدی را زیر خط کش به صورت یکی در میون تا اخر چله‌ها را از هم جدا می‌کنیم و بعد هاف را جایگزین خط کش می‌کنیم. 

درباره همین مرحله را به صورت معکوس تکرار می‌کنیم یعنی به کمک خط کش چله اولی را زیر خط کش و چله بعدی را از روی خط کش رد می‌کنیم.دقت کنید بین هاف بالای دار و خط کش چله‌ها بصورت ضربدر شده باشند.این مرحله اگر درست انجام شده باشد شما در هنگام بافت به مشکل برنخواهید خورد. 

خط کش را به سمت انتهای دار می‌بریم و با کمک نخ چله آن را به انتهای دارفیکس می‌کنیم. چله‌کشی ما به اتمام رسید.

زیرساخت و زیر ساز گلیم

در این مرحله می‌خواهیم بافت را شروع کنیم. با کمک نخ چله شروع به بافت زنجیره می‌کنیم. ابتدا تعداد رج‌های خود را انتخاب می‌کنیم و به اندازه عرض کارمون نخ چله را با کمک قیچی جدا می‌کنیم و بعد به کمک دست یا پودکش نخ‌های روی هاف را می‌گیریم و به صورت یک قوس نخ را وارد کار می کنیم تا حجم بین تارها را پر کند و بعد با کمک شانه نخ را می‌کوبونیم و در انتهای کار سر نخ به سمت بالا قرار میدهیم و دو عدد تار را برعکس را به سمت دو تار بالایی میدهیم. در دور دوم تارهایی زیرین را با کمک دست یا پودکش می‌گیریم.

تمام این مراحل را در فیلم زیر می‌توانید مشاهده کنید.